PISARZ, KRONIKARZ I HISTORYK WSPOMNIENIE W 110 ROCZNICĘ JEGO ŚMIERCI
Zbliżająca się 29 sierpnia 2020 roku 110 rocznica śmierci Józefa Dunin –Karwickiego h. Łabędź jest właściwą okazją do przypomnienia tej Postaci, jak i Jego najbliższej Rodziny, a w szczególności Jego Córki Jadwigi. Postacie te są bliskie mojemu sercu poprzez częste opowiadania mojego ojca, który otrzymał od Józefa i Jego Córki Jadwigi Dunin - Karwickich wiele dobra w latach swojego dzieciństwa. Ojciec mój traktował Jadwigę, tak jak mi mówił, jak druga matkę. Dlatego też pamięć o tych wyjątkowych osobach chciałam przekazać kolejnym pokoleniom.
Józef Dunin-Karwicki (pseud. Józef Włast drugi pseud. Józef z Mizocza) pisarz, kronikarz i historyk urodził się w dniu 24 stycznia 1834r. na Wołyniu w Mizoczu, leżącym w malowniczo położonej okolicy nad rzeką Stubłą. Był synem Kazimierza Dunin-Karwickiego (1796-1852) i Klementyny z Rzyszczewskich (1812-1850) oraz wnukiem dwóch polskich generałów Krzysztofa Dunin-Karwickiego (1757-1813) i Gabriela Rzyszczewskiego (1780-1857). Generał lejtnant armii koronnej Krzysztof Dunin-Karwicki był dowódcą 1 pułku Straży Przedniej im. Królowej Jadwigi i brał udział m.in. w 1792 roku w wojnie polsko-rosyjskiej.
Józef o pseudonimie Włast bezpośrednio po ukończeniu w 1852 roku studiów prawniczych w Odessie i krótkim okresie pracy urzędniczej, pełnił przez kilka kolejnych lat służbę wojskową. W latach 1854-1855 brał udział w kampanii krymskiej, awansując w tym czasie do stopnia oficera. W roku 1857 powrócił do swojego rodzinnego majątku w Mizoczu. Poślubił w 1859 roku Krystynę Nyko (1841-1893), z którą miał czworo dzieci, dwie córki Jadwigę i Marię oraz dwóch synów Kazimierza i Józefa.
Józef Dunin - Karwicki, prowadził aktywną działalność dla lokalnej wołyńskiej społeczności, co przyczyniło się do pełnienia z jej wyboru szeregu funkcji publicznych. W związku z wykształceniem prawniczym, a także ciesząc się powszechnym zaufaniem, miejscowa szlachta i włościanie wybrali go m. in. na” sędziego polubownego” powierzając mu sprawy związane z uwłaszczaniem chłopów. Funkcję tę pełnił w latach 1861-1865.
Obok działalności społecznej prowadził też działalność pisarską, opartą przede wszystkim na oryginalnych dokumentach, znajdujących się zarówno w archiwum rodzinnym, jak i pochodzących z innych źródeł, a także na przekazach ustnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż informacje do szkiców historycznych czerpał głównie ze swoich zbiorów bibliotecznych, w których znajdowały się cenne dokumenty m. in. diariusze sejmowe, pochodzące z księgozbioru Załuskich i Króla Stanisława Augusta, a także niepublikowane listy i korespondencja Tadeusza Kościuszki. W ostatnim okresie miałam możliwość zapoznania się z częścią twórczości pisarskiej Józefa Dunina Karwickiego, a mianowicie z takimi publikacjami jak:
”Szkice obyczajowe i historyczne”(1882 r. Warszawa),„Wędrówka od źródeł do ujścia Horynia”(1891 r. Kraków),„Jak to in illo temporare bywało”( 1896 r. Kraków),„Wspomnienia Wołyniaka” (1897 r. Lwów),„ Z zamglonej i niedawno minionej przeszłości (Warszawa 1901 r.)
Należy stwierdzić, iż Jego twórczość koncentruje się głównie na opisie wielowiekowej historii Wołynia. W swoich publikacjach przedstawia dzieje różnych miejscowości, a także opisuje życie rodów i ludności tam mieszkającej nierzadko sięgając do czasów X wieku.
Józef Dunin Karwicki został pochowany w swoim ukochanym Mizoczu, o którym z takim sentymentem wspomina w opowiadaniach historycznych pt. „Z zamglonej i niedawno minionej przeszłości” cyt. „ …to miejsce dla mnie jest tak miłem, bo jest ono mem miejscem rodzinnem, gdzie ujrzałem światło dzienne, gdzie wzrosłem od wieku dziecięcego, gdzie przebyłem młodość, wiek dojrzały, niemal już starość, gdzie doznałem najwyższego szczęścia w pożyciu małżeńskiem i w poczciwem wychowaniu dzieci, i gdzie nareszcie w grobach rodzinnych pod kościołem złożyłem rodziców i najukochańszą wierną towarzyszkę życia”
Jadwiga Klucińska de domo Mrowińska
STOWARZYSZENIE RODU DUNINÓW
Konto Stowarzyszenia:
65 1140 2004 0000 3002 3679 0161
Strona założona 25 kwietnia 2020 roku
Stowarzyszenie Rodu Duninów
Kopiowanie bądź wykorzystywanie, w części lub w całości materiałów zamieszczonych na niniejszych stronach, bez zgody właściciela Witryny - zabronione
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave